Zesłani [2005]

Zesłani

Oratorium dokumentalne (tekst) na sopran, tenor, chór, orkiestrę i narratora, 2005.
Muzykę skomponował Andrzej Zarycki.

Treścią oratorium jest opowieść o wojennych losach młodej Polki i Polaka aresztowanych w 1940 roku przez NKWD w województwie lwowskim i zesłanych 13 kwietnia do Kazachstanu.

Autor tekstu tego oratorium pisał:
„Los Stanisławy i Józefa z Zesłanych, to historia moich Rodziców. Od lat tkwiła we mnie potrzeba zmierzenia się z tym tematem. Czułem, że byłem to winien Rodzicom, jak i wszystkim Polakom, których spotkał taki los. Na zesłaniu przeżyli mękę niewyobrażalną. Józef ponadto przeszedł cały szlak bojowy armii generała Władysława Andersa. Uczestniczył jako radiotelegrafista w pierwszej linii natarcia na Monte Cassino, gdzie został ranny i stracił słuch od wybuchu pocisku, który zasypał Go ziemią.
Należę do pierwszego od ponad 200 lat pokolenia Polaków, które nie musiało przeżywać wojen i powstań narodowych. Dlatego z tym większym przejęciem myślałem o wojennej tragedii Rodziców.
Razem z moją siostrą Marysią podziwialiśmy Ich za to, że po takich cierpieniach i upokorzeniach potrafili po wojnie stworzyć kochającą się rodzinę.

Rodzinę prawą, pełną wiary i nie obciążoną traumą Ich przeżyć ani też nienawiścią do wojennych wrogów i ciemiężycieli. Potrafili żyć w godności do ostatnich swoich dni. Tak, jak i tysiące innych Zesłanych”.
    Prawykonanie: Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego, soliści: Ewa Biegas – sopran, Piotr Kusiewicz – tenor, Marcin Rogoziński – narrator, Jan Mroczek – organy, Piotr Kopietz – bandoneon  i Michał Półtorak – mandolina; Opole 24 IV 2010.